Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

A Katasztrófavédelem felhívásai

Tűzgyújtási tilalom

Tűzgyújtási tilalom aloldal fejlécképe

A tűzgyújtási tilalommal kapcsolatos legfontosabb tudnivalók, továbbá az erdőterületen és a szabadban történő tűzgyújtás szabályai az alábbiakban olvashatóak.

Tűzesetek szabad területen történő bekövetkezésének nagyobb kockázata esetén, az erdőgazdálkodásért felelős miniszter, fokozott tűzveszély időszakát (tűzgyújtási tilalmat) állapíthat meg, és hirdethet ki, egyeztetve a katasztrófavédelem központi szervével (BM OKF). Tűzgyújtási tilalom (fokozott tűzveszély) idején tilos tüzet gyújtani az erdőterületeken, valamint a fásításokban és az ezek 200 méteres körzetén belül lévő külterületi ingatlanokon. Ide értendők a felsorolt területeken található tűzrakó helyek, a vasút és közút menti fásítások, de tilos a parlag- és gazégetés is.

A tűzgyújtási tilalom (fokozott tűzveszély) megállapítása és visszavonása függ a meteorológiai körülményektől, az erdőben található élő és holt biomassza szárazságától és a keletkezett tüzek gyakoriságától. A tűzgyújtási tilalomról (fokozott tűzveszélyről) a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Erdészeti Igazgatóság (NÉBIH EI) közleményt küld az érintett szervezeteknek, országos közszolgálati médiának, és hivatalos honlapján www.erdotuz.hu közzéteszi a tűzgyújtási tilalomról (fokozott tűzveszélyről) szóló térképet. Az aktuális tűzgyújtási tilalomról (fokozott tűzveszélyről) a NÉBIH EI hivatalos honlapja mellett tájékozódhat a www.erdotuz.hu weboldalon, az onnan is elérhető további szakmai honlapokon, amelyek számos egyéb hasznos információval szolgálnak a szabad területen történő tűzgyújtásról.

A tűzgyújtási tilalom (fokozott tűzveszély időszaka) megállapítására vonatkozó körülményeket a NÉBIH EI minden nap értékeli, és egyeztetve a BM OKF-fel dönt arról, hogy a következő napon szükséges-e tűzgyújtási tilalom kihirdetése, vagy nem. A tűzgyújtási tilalom (fokozott tűzveszély) a közzétételtől a visszavonásig (a helyzetben bekövetkezett változás kihirdetéséig) él. Az említett honlapokon napi frissítéssel megtekinthető, hogy van-e érvényben tűzgyújtási tilalom (megállapított fokozott tűzveszély). A lakosság a lakóhelye környékén lévő erdőterületekről a NÉBIH EI által készített interaktív erdőtérképen találhat további információt.


A konyha kiemelt veszélyforrása az otthonunknak

2022. július 11.

Tűzhelyen felejtett étel füstölt és okozott riadalmat Miskolcon, a Nyíri Dániel utcában július 11-én.

Hasonló esetek rendszeresen, szinte minden héten előfordulnak. Ezúttal egy társasház nyolcadik emeleti lakásából gomolygó füst miatt riasztották a hivatásos tűzoltókat. A bejelentésnek köszönhetően tűz még nem alakult ki az ingatlanban és a füst miatt sem történt sérülés.

A főzés, mint tűzveszélyes tevékenység kiemelt veszélyforrásnak tekinthető az otthonunkban, hiszen a tűzhelyen felejtett olaj, vagy zsiradék túlhevülése és meggyulladása súlyos következményekkel járhat! A háztartásban keletkező tüzek többsége az emberi figyelmetlenségre, gondatlanságra vezethető vissza, ezért egy kis odafigyeléssel és tudatos magatartással megelőzhető a baj! A tűz korai észleléséhez –amely elengedhetetlen feltétele a sérülések elkerülésének, valamint a gyors és hatékony tűzoltásnak- javasolt füstérzékelőt használni az otthonunkban!


Tizennégy megyében, ötvenezer hektáron lesz szúnyoggyérítés

2022. július 11.

A folyók vízszintje nyár eleje óta szinte mindenütt alacsony, ártéri szúnyogtenyészőhelyek jelenleg sehol nincsenek. Az országos szúnyogártalmat emiatt elsősorban a csapadékviszonyok határozzák meg. A Nyugat-Dunántúlon, valamint a középső országrész egyes területein elegendő csapadék hullott az ideiglenes élőhelyek létrejöttéhez, míg az Alföldön az elmúlt hetekben többnyire aszályos volt a helyzet. Ebből következően a csípőszúnyogok által többnyire erősen érintett területeken, így a Szolnok környéki településeken, Csongrád-Csanád megyében és a Körösök mentén csak elvétve találkozhatunk zavaró mennyiségű szúnyoggal. Az ország többi területén szakértői monitoring alapján határozzák meg a kezelések ütemezését.

Az előző hét szeles időjárása miatt több térségben, így például Dunaújváros és Szekszárd környékén, illetve Fejér, valamint Vas megye több településén elmaradtak a kezelések. Ezeken a területeken a héten végzik el a munkálatokat. A kifejlett szúnyogok ellen földi eljárással védekeznek továbbá Baranya megyében, a fővárosban, a Tisza-tónál, a Dráva és az Ipoly mentén, a Szigetközben, valamint Komárom térségében. Összesen 304 településen, valamint a főváros nyolc kerületében lesznek kezelések. Ezeket napnyugta után végzik el, így a méheket és más, nappal aktív beporzó rovarokat nem érintik. A tervezett gyérítések ütemterve megtalálható a katasztrófavédelem honlapján, továbbá az érintett települések önkormányzatai saját médiafelületükön is közzéteszik azt a lakosság tájékoztatása céljából.

BM OKF